Amaç
Bu Belgenin amacı, Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin sona ereceği döneme kadar Otel bünyesinde COVİD-19 ‘ karşı eylem planının hazır bulundurulmasıdır.

Kapsam
Tüm otel genelindedir.

Değerli Misafirlerimiz,

Sağlığınız ve konforunuz bizim için çok önemlidir. Önceliğimiz sizlere hijyenik olarak ve kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir konaklama imkanı sunabilmektir.

Bunun için, yaşanan COVID-19 Pandemi’si ve daha sonra da oluşabilecek diğer olası salgın riskleri nedeni ile hazırlıklı olmak için artırdığımız hijyen ve temizlik önlemlerimizi özet olarak sizlerle paylaşmak isteriz.

Otel Deniz de hijyen ve temizlik standartları ile ilgili olarak uygulanmakta olan prosedürlerimize, Covid-19 Pandemi’si nedeni ile;

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Konaklama Sektörü için yayınlamış olduğu “Covid-19 Yönetimi için Operasyonel Hususlar” adlı yayını,

T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun açıklamaları ve tavsiye kararları,

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konaklama Tesislerinde Normalleşme Süreci olarak yayınlanan Genelge ve Zorunlu Maddeleri,

Yerel sağlık birimlerinin ve de sektör birliklerinin görüş ve önerileri, dikkate alınarak yeni bir takım standartlar ilave edilmiştir.

Yaşanan pandemi sürecinde, Otel Deniz Yöneticileri ile oluşturduğumuz Covid Ekibimiz; gündemi ve gelişmeleri devamlı takip etmektedir. Ekibimizin tespitleri ve önerileri ile gelişen yeni durumlara göre prosedür ve uygulamalarda gereken revizeler de yapılmaktadır. Ayrıca otellerimizin içinde, hızlı ve sağlıklı iletişim sayesinde çabuk karar alınarak, oluşturulan eylem planlarını uygulama ile görevli olacak Otel Müdürümüz başkanlığında İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri oluşturulmuş ve tüm personele gerekli eğitimler de verilmiştir.

ÇALIŞANLARIMIZ İLE İLGİLİ ÖNLEM ve HİJYEN KURALLARIMIZ

Siz değerli misafirlerimiz ile doğrudan veya dolaylı şekilde ilişkide olan ve aynı zamanda birbiri ile temas halinde olan otel çalışanlarımızın hijyeni, onların sağlıklı kalmaları ve bu konuda bilinçlenmeleri, etkili bir genel hijyen uygulaması için en önemli faktörlerden birisidir. Bu konuda alınan önlem ve uygulamalarımız aşağıdadır.

Çalışanlarımız işbaşı yapmadan önce genel sağlık taramasından geçirilmekte ve dijital termometreler ile ateş ölçümleri yapılmaktadır. Ateşi yüksek ve hastalık ile ilgili bulgulara rastlanan personelimiz işbaşı yaptırılmamaktadır. Kendisini iyi hissetmeyen personelimize iş yerine gelmemeleri ve yapılacak işlemler konusunda gerekli eğitim ve talimat verilmiştir.

Personel üniformaları sıklıkla değiştirilerek yıkanmakta ve personelimiz işbaşı yapmadan önce dezenfekte uygulamasından geçmektedirler.

Personel ortak kullanım alanlarında ve geri plandaki çalışma ünitelerinde yeterli sayıda dezenfeksiyon ünitesi mevcuttur. Her personelimiz hangi departmanda görev yaparsa yapsın ellerini dezenfekte etmekle beraber mutlaka her saatte bir ellerini kuralına göre yıkamak zorundadır.

Kat hizmetleri, temizlik hizmetleri gibi geri planda çalışan personelimiz maske ve tek kullanımlık eldiven takmak zorundadır.

Personel ortak kullanım alanlarında pandemi ve hijyen konularında afişler, broşürler bulunmakta ve bu alanlarda güvenli fiziki mesafe kuralı uygulanmaktadır. Ayrıca tüm hizmet alanlarında tedbir gereği tek personel çalışma planı uygulanmıştır.

Her çalışanımız, misafirlerimiz ile ve de kendi aralarındaki ilişkilerinde güvenli fiziki mesafe kuralını bilmekte ve uygulamaktadır. Misafir ile direkt ilişkide bulunan çalışanlarımız gerektiğinde maske uygulaması yapmaktadırlar.

Tüm otellerimizde çalışanlarımız için hastane ve sağlık birimleri ile anlaşmalarımız bulunmakta ve olası durumlarda eylem planlarımız mevcuttur.

Pandemi sürecinin başlamasından itibaren tüm personelimize, yaşanan pandemi ve korunma yöntemleri ile bulaşma şartları ile ilgili olarak Otel Covid Ekibimiz tarafından eğitimler verilmiştir ve devamlı tekrarlanmaktadır. Her gün yapılan Operasyon Toplantılarında bu konuların üzerinden devamlı geçilmektedir.

DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİMİZ

Misafir Odaları, Ortak Kullanım Alanları ve tüm diğer misafir alanları ile Personel Kullanım Alanları, ofisler ve depolarımız detaylı bir şekilde, etkileri bilinen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafınca onaylanan Virkon S Geniş Spektrumlu Dezenfektan ürünleri ile dezenfekte edilmektedir. Profesyonel ekipler tarafından yapılan dezenfeksiyon işlemlerine periyodik olarak devam edilmektedir.

GENEL MEKANLAR HİJYEN ve TEMİZLİK KURALLARIMIZ

Otelimizde kimyasal temizlik ürünleri konusunda uluslararası güvenilirliği ve bilinirliği olan Virkon S Geniş Spektrumlu Dezenfektan uygulaması yapılmaktadır. Temizlik esnasında uygun dozda ve doğru kimyasalların kullanılması sağlanmaktadır. Her alan için uygun temizlik malzemesi ve farklı ekipmanlar ile temizlik işlemleri ve dezenfektasyon işlemleri sağlanmaktadır.

Tüm genel alanlarda ve wc’lerde, devamlı dokunulan yüzeyler, kapı kolları, merdiven korkulukları, lavabolar, bataryalar ve klozetlerin temizliğine her zaman olduğu gibi büyük özen gösterilmekte, su ve kimyasal ile temizlik yapıldıktan sonra dezenfekte işlemi yapılmaktadır.

Tüm bu işlerde çalışan personelimiz bu işlemlerini maske ve tek kullanımlık eldivenler ile yapmaktadır.

Tüm genel mekanlarımızda, wc’lerimizde ve ihtiyaç duyulan her noktada el dezenfeksiyon aparatı ve üniteleri bulunmakta ve bunların takibi de titizlikle yapılmaktadır.

Temizlik ve dezenfeksiyon aralıkları sıklaştırılarak hazırlanan detaylı kontrol listeleri vasıtası ile denetlenmektedir.

Resepsiyon kısmında yer alan Lobi oturuma kapatılmıştır.

CHECK-IN – CHECK-OUT (GİRİŞ/ÇIKIŞ İŞLEMLERİMİZ)

Siz değerli misafirlerimizin kolay ve hijyenik olarak güvenli bir şekilde otelimize girişiniz ve çıkışınız ile alakalı bir takım ilave önlemler alınmıştır.

Misafirlerimizin otele girişlerinde sosyal mesafe konusunda bilgilendirilmesi ile bulaşıcı risk dikkate alınarak misafirlerin valiz veya eşyaların taşınması kendileri tarafından sağlanacak bellboy hizmeti verilmeyecektir.

Giriş alanları/resepsiyonda bulunan uzaktan ateş ölçerler ile ateş ölçümünden geçirilecek ve olumsuz bir durum olması halinde otele kabul edilmeyecektir.

Görevli personelimiz uygulamakta olduğumuz önlem ve aldığımız tedbirleri genel olarak anlatacak ve HES KODU ile risk durumunu kontrol ederek misafir kabulünde bulunacaktır.

Otelimizde, RESEPSİYON görevlilerimiz misafirlere her konuda yardımcı olacak şekilde görevlendirilmişlerdir.

Otelimize giriş ve çıkışlarda yoğunluk olmamasını sağlayacak tüm tedbirler alınmış, güvenli mesafe aralıkları gösterilmiş ve beklemek gerektiğinde güvenli dinlenme alanları oluşturulmuştur.

Tüm giriş kayıt işlemleri güvenli fiziki mesafe göz önüne alınmak sureti ile gerçekleştirilecektir.

Belli limitler dahilinde olmak üzere temassız POS Makinelerimiz kullanılacak ve bu makineler devamlı surette dezenfekte edilecektir.

Check-in ve Check-out sırasında temas gerektirebilecek tüm işlemler mutlaka güvenli fiziki mesafe kuralı çerçevesinde ve usulüne uygun şekilde yapılacaktır.

MİSAFİR ODALARIMIZ

Tüm misafir odalarımızda amacımız sizlerin hijyenik, güvenli ve tertemiz bir mekanda konaklamalarınızı yapacağınız ortamı sizlere sunmaktır.

Oda Temizliğinde çalışan kat görevlisi personel ve idarecilerimiz maske ve tek kullanımlık eldivenler ile çalışmaktadırlar. Her odanın temizliği sonrasında diğer odanın temizliği başlamadan eller yıkanarak yeni maske, eldiven ve temizlik bezleri değişikliği yapılmaktadır.

Oda temizliklerinde etkili dezenfektan ve çamaşır suyu katkılı kimyasallar kullanılmaktadır. Eller ile devamlı dokunulan yüzeylere daha çok önem verilmekte, kapı kolları, bataryalar, televizyon kumandası, klima kumandası, aydınlatma anahtarları temizlikleri yapıldıktan sonra ayrıca dezenfekte edilmektedir.

Linen malzemeler günlük değiştirilmekte ve bunların toplanması veya yayılması sırasında çırpma ve silkeleme işlemi yapılmamakta bu sayede toz ve partikül oluşumuna izin verilmemekte, kirliler ayrı ayrı poşetlenerek toplanmaktadır.

Odalarda bulunan buklet malzemelerimiz tek kullanımlık kullanılmakta olup misafirlerimizin hijyen ve sağlığı için kişi başı olarak dezenfekte edilmiş ve paketli olarak sunulacaktır.

Kullanılan tüm linenler 90 derecede ve yeterli sürelerde yıkanmaktadır.

Misafirlerimizin günlük kullanımına hazırlanan buklet malzemeleri yerlerine koyulmadan önce dezenfekte edilmektedir.

Odalarımız temizlik işlemleri bittikten sonra minimum 1 saat süre ile havalandırılmakta ve rutin olarak dezenfekte işlemine tabi tutulmaktadır.

Oda kapasite kullanımları titizlikle takip edilerek mümkün olduğu kadar seyrek aralıklarla oda yerleştirilmeleri sağlanmakta ve Check-out yapılan odalarımıza tüm temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinden sonra belli bir süre yeni misafir alınmamaktadır.

GENEL BİLGİLENDİRMELER

Otelimizin bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti ve dünya çapında yaşanan Covid-19 pandemisi nedeni ile oluşan olağanüstü durumdan, çabuk şekilde normalleşme sürecine girildiği görülmektedir. Otelimiz lokasyon olarak merkezidir ve tam teşekküllü anlaşmalı sağlık kurumlarına olan ulaşımları çok kolaydır. Olası vaka durumlarında Otelimizin eylem planı hazırdır. Yapılan tüm işlem ve uygulamalar detaylı olarak kayıt altına alınmaktadır.

Siz değerli misafirlerimize sunduğumuz tüm malzemeler güvenli tedarikçilerden satın alınmakta ve gereken tüm kontrol ve dezenfeksiyon işlemlerinden sonra otellerimize kabul edilmektedir.

Tesislerimizde depolanma ve saklanma koşulları son derece hijyenik ortamlarda yapılmaktadır.