İstanbul Kartalda Gezilecek Yerler

İstanbul’un kartal ilçesi tarihe ev sahipliği yapmış bir ilçedir. Adını Bizans döneminde almıştır. İstanbul ‘un tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve defalarca kuşatıldığı tarih derslerinde bize defalarca anlatıldı. İşte tarihe konu olan İstanbul’un ilçelerinden KARTAL İLÇESİ ‘nde gezilecek yerlerden sizelere bahsetmek istiyorum.

Bu ilçenin Bizans dönemindeki adı olan Aydos sözcüğü de Yunancada kartal anlamına geliyor. Tarih boyunca ismini koruduğunu ve bir değişime uğramadığını söylemiş olmamız yalan olmaz sadece Türkçeye çevrilmiş diyebiliriz.

Başka bir iddiaya göre ilçenin adının Aydos sözcüğü Türkçesinden değil de MS 6. yüzyılda buraya yerleşip balıkçı köyü kurduğu söylenen Karteli adında bir adamdan geldiği ve Bizans zamanından bu yana Kartelimin diye anıldığı yönünde söylentiler devam etmektedir. Bildiğim, duyduğum bu kadar.

Aydos Tepesi Kartal
Aydos Tepesi Kartal

500 metreyi aşan Aydos Tepesi Kartal’da bulunuyor ve İstanbul il sınırları içerisinde bulunan en yüksek nokta olarak biliniyor. Burada yer alan Aydos Ormanı ise bir çok ağaç barındırıyor ve çok sayıda meşe ağacı bulunuyor. Tepenin hemen karşısında ise Aydos Kalesi bulunuyor. MS 500’lü yıllarda Bizans İmparatorluğu tarafından yaptırılan bu kalenin amacı Üsküdar’a giden kara yolunu  gözlemlemek korumak ve kontrol altına almakmış. Yani sizin anlayacağınız Anadolu Selçuklu Devleti, daha sonra da Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş ve Osmanlı Devleti’nin bölgeye hakim olmasının ardından Aydos Kalesi de önemini yitirmiş ve terk edilmiş. Günümüzde birinci derece sit alanı olduğu bilinen Aydos Kalesi’nde arkeolojik çalışmaları devam ediyor. İnanın bende neler çıkacak diye merak içerisindeyim. İstanbul’un fazla bilinmeyen tepe noktalarından olan “Aydos Tepesi,” Bizans dönemlerinden kalmış bir yer. Yaklaşık Tepe yüksekliği 537 Metredir. Ayrıca Roma dönemlerinde buralarda yaşantı vardı. “Sultanbeyli” yakınlarında yer aldığı içini, adını da buradan almış. Aydos Tepesinin etrafı yeşillik alanlarla çevrili. Ayrıca Ağaç ve Yeşil ormanların yer alması da buraya doğal bir görüntü katmış. Aydos Tepesi Pendik yakınlarından kuş bakımı 9 km Kuzeyde kalır. Güney Yamaçları Marmara bölgesine yağmur taşırken, Kuzey yamacı da Karadeniz kıyılarına Yağmuru taşır. Bu özelliği sayesinde de, iki bölge arasında adeta bir köprü görevi üstlenmekte. Bu tepeye kar yağışı da ilk dönemlerde hemen düşer. İlk kar düşüş noktası “Aydos Tepesi” olarak dikkat çeker. Manzarası ise harikadır. Tepeden bakıldığı zaman Sultanbeyli, Pendik bölgesi ayaklar altına kalır.

AYDOS TEPESİNE NASIL GİDİLİR?

Ne yazık ki buraya gitmek biraz zor, Göztepe Metro durağından 18K otobüsüne binip Sultanbeyliye gitmeniz, Sultanbeyli’den 131 nolu otobüslerden birine binmeniz gerekiyor. Özel aracınız varsa rahatça ziyaret edilebilirsiniz.

107 metre yüksekliğiyle Dragos Tepesi denizi seyretmek için ideal bir nokta. Eskiden sadece ağaçlarla kaplı sakin bir yer iken son zamanlarda çarpık kentleşmeden nasibini almış durumda. Üstü tamamen evlerle kaplanmadan gidebilirsiniz, deniz manzarasını beğeneceğinizden eminim. İsmi buradaki Dragos Çayı’ndan geliyor. Anadolu Selçukluları bölgeye ilk ulaştığında bu çay Bizans ile aralarında sınır kabul edilmiş ve iki devlet arasındaki ilk yazılı antlaşma da bundan dolayı Dragos Antlaşması olarak biliniyor. Bizans döneminde kalma tapınak ve saray kalıntılarında ise halen arkeolojik kazılar devam ediyor.

istmarina kartal
istmarina kartal

Yemek Nerede Yenir?

İSTANBUL Kartal’a yeni bir soluk getiren İSTMarina AVM’de yemekten, gezmeye, etkinlikten, konsere yok yok…

Ziyaretçilerin metro ile 15 dakikada, otobüs ve minibüsle de kolayca ulaşabileceği İSTMarina AVM’de yemek yemek isteyenler için çeşitli alternatiflerin sunulduğu restaurant ve cafeler bulunuyor.

İSTMARİNA’DA NEREDE YEMEK YENİLİR?

İSTMarina AVM ‘de yemek yiyebileceğiniz tüm imkanlar mevcut aşağıdaki marka ve isimleri inceleyerek ne yiyeceğinize önceden karar verebilirsiniz.

Alaçatı, Avşar Tantuni, Bodrum Mantı,Burger Kıng, Bursa Kebap Evi,Big Chef, By Balıkçı, Çöps, Islama Köftecisi, Green Beans Coffee, Kahve Dünyası,Demlik, Kasap Döner, Kayseri Mutfağı, Midpoint, Mado, Meat Chef Steak House,Kronotrop, Miela, Özsüt, Popeyes, Pizza Hut, red MAngo, PidemRobert’s Coffee, Sait Efendi,Scoop Lounge, Starbucks,Sushico, Tavuk Dünyası, TestaRossa, usta Döneci, TikeThe Cofee Factory