Tüm dünyayı kırmızı alarma geçiren ölümcül COVID-19 koronavirus salgını, konaklama tesislerinde geniş önlemlerin alınmasına bazılarının ise rezervasyonları iptal etmesine neden oldu. Peki, ​corona’dan korunarak konaklama gerçekleştirmeniz için alınması gereken tedbirler nelerdir?

Dünyanın el dezenfektanı ve anti-bakteriyel ürün satın alma çılgınlığıyla kasıp kavrulduğu bugünlerde, virüs kapma korkusu birçok insanı etkisi altına aldı.  Hal böyle olunca bir çok fırsatçılara gün doğdu. Devletin sosyal mesafe uyarısını son derece ciddiye alan birçok insan olsa da işlerinden veya başka sebeplerden dolayı konaklama tesislerinde kalacak olanlar için ise durum biraz daha farklı oldu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip coronavirus COVID-19 krizinden etkilenmemek için bir takım önlemler alındı.

Turizm ve Otelcilik sektörü her zaman yeniliğin öncüsü olması gereken tesisler, şu an herkesin duymak istediği; olumlu mesajlar, aldıkları önlemler ve sundukları tatil deneyimini misafirlerine aktarmaları ve temizlik/hijyen kurallarını, misafir güvenliği ile ilgili aldıkları önlemleri paylaşması gerekiyor.

Konaklama tesisleri güvenli sosyal mesafe, açık – kapalı alan dezenfeksiyonu, ozon ve ULV dezenfeksiyonu, izole oda ve yemekler adı altında 4 başlığa dikkate alıyor.

Coronavirus tedbiri kapsamında Otellerde alınan başlıca tedbirler şu şekilde:

  • Odaların en az 12, 24, 48 ve 72 saat boş bırakılmış olması yada havalandırılmış olması
  • Ortak kullanım alanlarda Güvenli Sosyal Mesafe düzenleme tedbiri
  • Ozon ve ULV Makineleri ile dezenfekte işlemi
  • Periyodik açık alan dezenfektesi
  • Periyodik kapalı alan dezenfektesi
  • Çarşaf, Nevresim ve Havluların 90 derece sıcaklıkta yıkanması
  • Depo ve Gıda Dolaplarının denetiminin yapılması
  • Bağışıklık sistemini destekleyici gıda ve içecek hizmeti

Bunların dışında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hijyen kuralları otellerin ve konaklama tesislerinin uygulaması gereken diğer zorunluluklar arasında yer alıyor.