Covid-19 koronavirüs ile mücadelede Otel Deniz Pendik olarak Kullanılan Çarşaf ve Diğer Tekstil
Ürünlerinin Temizliği hususunda aldığımız tedbirleri sizlerle paylaşıyoruz. Peki Otellerde Kullanılan Havlu, Çarşaf ve Tekstil Ürünleri Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Bakanlığı Covid-19 koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin tamamını harfiyen uygulayarak personellerimizin ve sizlerin sağlığını koruyoruz.

Odalarda kullanılan Havlu Çarşaf ve Diğer Tekstil Ürünlerinin Temizliği

COVID-19, esas olarak hasta kişilerin öksürme, hapşırma ve konuşma gibi davranışları sırasında etrafa saçtıkları damlacıkların, hasta kişilere 1 metre ve daha yakın bulunan kişilerin ağız, burun ve göz mukozasına sıçraması ile bulaşır (damlacık yolu ile bulaşma).

Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara, diğer kişilerin elleri ile temas etmesi, sonrasında ellerini ağız, burun ve göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşmaktadır (temas ile bulaşma).

COVID-19 hastalarına ait çarşaf, nevresim ve diğer tekstil ürünlerinin toplanması, taşınması ve yıkanması sırasında enfeksiyon bulaştığına dair kanıt yoktur.

Çamaşırları toplayan personelin ve diğer çamaşırhane görevlilerinin el hijyeni başta olmak üzere genel hijyen kurallarını uygulaması ve uygun kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanması gerekir.

» Olası/kesin COVID-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil ürünlerinin toplanmasında görevli personel, tıbbi (cerrahi) maske, eldiven ve uzun kollu sıvı geçirimsiz önlük giymeli, işlem sonrasında KKE’ları çıkarmalı ve el hijyeni sağlamalıdır.

Hastalar tarafından kullanılan tekstil ürünleri (nevresim, çarşaf, havlu vb.), toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek (çırpma ve silkeleme yapılmamalıdır) şekilde toplanmalıdır.

» Olası/kesin COVID-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil ürünleri çamaşır torbasına konulmalı, çamaşır torbası bu iş için ayrılmış taşıma arabasına
yerleştirilmelidir.

» Bu hastaların kirli çarşaf ve diğer tekstil malzemelerinin taşınması için rutinde kullanılan taşıma sistemi yeterlidir.

» COVID-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil malzemelerinin temizliğinde rutin yıkama işlemi uygulanmalıdır. Çamaşırhane görevlisinin normal işlem sırasında kullandığı KKE’leri kullanması yeterlidir.

Örneğin çeşit ve büyüklüğüne göre malzemeleri gruplara ayıran personel eldiven, önlük ve maske kullanmalıdır.

» Yıkama için deterjan ve sıcak su (60-90 oC) kullanılmalıdır.

» Bu malzemeler kurutma makinesinde kurutulmalıdır.