Gezilecek yerler bakımından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından insanı kendine hayran bıraktırıyor. Bizde, sizler için hazırlamış olduğumuz konu ile beraber İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesini derledik. Eğer sizde sevgilinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle güzel bir İstanbul turu planlıyorsanız, o zaman şimdi arkanıza yaslanın ve İstanbul’un güzelliklerine yakından göz atın. İşte karşınızda İstanbul’da gezilecek yerler!

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Kültür ve eğlence bakımından insanları bir dolu gezilecek yer sunan ve buram buram tarih kokan İstanbul, kimi konuğunu tarihi ile kimi konuğunu doğal güzellikleriyle kimi konusu ise sosyal imkanlarıyla büyülemeyi başarırken aynı zamanda birçok kültüre de ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca da bu güzel şehre gelen insanları birçok gezilecek yer karşılıyor. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri İstanbul’da gezilecek yerlerin listesiyle baş başa bırakalım.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: Tarihi Yapılar

Bizans döneminden tutun Osmanlı’ya kadar birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan İstanbul, tarihi açıdan oldukça zengin bir yapıya sahip. Bu nedenle İstanbul’da gezilecek birçok tarihi yapı bulunuyor.

Bu kısımda ise bizleri Ayasofya, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı gibi önemli tarihi yapılar karşılıyor. Eğer, İstanbul’a geldiyseniz mutlaka bu yapıları ziyaret etmenizi öneririz. Bunun dışında, yüzlerce yıldır alışveriş yapacakların uğrak noktalarından biri olan Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı’yı da ziyaret etmenizde fayda var.

İstanbul’da gezilecek önemli tarihi yapılara ayrıca, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Rumeli Hisarı ve Yıldız Sarayı’nı da ekleyebilirsiniz. Tarihi yapılar demişken, gelin İstanbul’da gezilecek müzelere ve sanat galelerine de hızlıca göz atalım.

İstanbul'da gezilecek yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler, Müzeler ve Sanat Galerileri

İstanbul, tarihi ve mimari açıdan oldukça zengin bir şehir. Hal böyle olunca da İstanbul’da gezilecek müzelerin ve sanat galerilerinin de sayısı bir hayli fazla. Bu kısımda ziyaret etmenizi önerdiğimiz müzelerin başında Eczacıbaşı Ailesi’nin önderliğiyle açılan İstanbul Modern Sanat Müzesi yer alıyor. Bunun dışında, tarihe merakınız var ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Gelelim sanat ve kültür meraklılarının İstanbul’da gezebileceği yerlere. Eğer, sanata ve kültüre bağlı bir bireyseniz Galata Mevlevihanesi’ni, İslam Eserleri Müzesi’ni, İstanbul Deniz Müzesi’ni, Sakıp Sabancı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tabi, İstanbul’da ziyaret edilecek müzeler bunlarla sınırlı olmadığını da belirtelim.

İstabul'da gezilecek yerler

Sevgiliyle İstanbul’da Gezilecek Yerler

Sevgiliniz ile romantik bir İstanbul turunu düşünüyorsanız, birazdan bahsedeceğimiz mekanlara mutlaka uğramanızı öneririz. İstanbul’da sevgililerin uğrak noktası haline gelen ve en çok bilinen yerlerden ilki Adalar olarak karşımıza çıkıyor.

Sevgilinizle beraber romantik bir bisiklet turu yapabileceğiniz Adalar’da ister faytonla dolaşın ister Adalar’ın güzel doğasında aşk dolu bir yürüyüşe çıkın. Karar sizin.

İstanbul’da romantik dakikalar yaşayabileceğiniz yerlerden birinin ise Yıldız Parkı olduğunu belirtelim. Beşiktaş’ta yer alan doğa harikası bu parkta sevgilinizle beraber romantik bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Sevgiliyle gezilecek yerler listesine Pierre Loti Tepesi’ni de ekleyebilirsiniz. İstanbul’un eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz bu yerde de romantik dakikalar sizleri bekliyor.

Bunun dışında, sevgililerin uğrak noktalarından biri olan Kız Kulesi ve Galata Kulesi’ni de unutmamak gerek. Listenize bu iki yeri eklemenizi şiddetle öneriyorum.

Bununla birlikte Ortaköy, Gülhane Parkı, Tarabya, Samatya, Çamlıca Tepesi, Beykoz, Otağtepe, Soğuk Çeşme Sokağı, İstiklal Caddesi gibi eşsiz güzellikleriyle ön plana çıkan mekanları da sevgiliniz ile ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gidilecek Eğlence Mekanları

İstanbul, her ne kadar tarihi yapısıyla dikkat çekse de gece hayatıyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Bu noktada da eğlenceye doyamayacağınız mekanları sizler için bir araya getirdik.

İstanbul’da gidilecek en güzel eğlence mekanları arasında Kuruçeşme’de yer alan Sortie Club’ı öneririz. İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında yer alan bu mekân hem ambiyansı hem de kalitesiyle dikkat çekiyor.

Fakat, ben eğlenceme eğlence katmak istiyorum diyorsanız İstiklal Caddesi’nde bulunan tarihi Mısır Apartmanı’nın en üst katında yer alan 360İstanbul’u ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Yine, kalitesiyle ön plana çıkan bu mekânda da Dünya ve Türk modern mutfağından her çeşit yemeği bulabilirsiniz. Tabi, kaliteli DJ’lerini ve sanatçılarını da unutmamak gerek.

Bunun dışında, İstanbul’da gece hayatı denilince akla gelen bir diğer önemli yer ise Ortaköy’de yer alan Ruby geliyor. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarası eşliğinde eğlenebileceğiniz bu mekânda sabahın ilk ışığına kadar eğlenebilirsiniz.

Ayrıca İstanbul’da gidilebilecek eğlence mekanları listenize Babylon Bomanti, Club XLarge İstanbul, Nardis Jazz Club ve Beşiktaş’ta yer alan Masquerade Club gibi mekanları da dahil edebilirsiniz. Tüm bunları bir kenara bırakıp, İstanbul’da gezilecek olmazsa olmaz yerler listemize geçelim.

İstanbul’da Gezilecek Yerler, Olmazsa Olmazlar

Bu listemizde ise, sizleri İstanbul’a gelmişken mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler karşılıyor. İşte, karşınızda İstanbul’da gezilecek en iyi yerler!

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine ışık tutan Dolmabahçe Sarayı, 1884 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan saray, günümüzde de turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Toplamda 40 TL giriş ücreti bulunan bu yerde gelen ziyaretçiler başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odayı ziyaret edebiliyorlar.

 Kapalıçarşı

İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen Kapalıçarşı tarihiyle ön plana çıkmayı başarıyor. İstanbul’a gelen gezginlerin uğrak noktası olan Kapalıçarşı’da aklınıza gelen her şeyi bulmanız mümkün. Eğer, İstanbul’a gezmeye geldiyseniz Kapalıçarşı’yı listeye almanızı öneririz.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Osmanlı döneminden berş geleneksel lezzetlerin yer aldığı Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı’da olduğu gibi yüzyıllardır alışveriş yapacakların uğrak noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle Baharatçılar Çarşısı adıyla anılan bu çarşıda her çeşit baharatı bulmak mümkün.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı

Konu İstanbul olunca meşhur İstanbul Boğazı’ndan bahsetmeden olmaz. İstanbul’un en güzel manzaralarından biri olan İstanbul Boğazı’nı Eminönü, Ortaköy veya Üsküdar gibi noktalardan kalkan gemi turlarıyla gezebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un tarihi güzelliklerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı, 532 yılında Bizans İmparatoru I Justinianus tarafından inşa ettirildiğini görmekteyiz. Tarihi, Bizans İmparatorluğu’na dayanan Yerebatan Sarnıcı, yaklaşık 100.000 tonluk depolama kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Büyük Saray’ın su ihtiyacının karşılanması adına geliştirilen bu yapı, zamanla popüler hale gelmiş ve günümüzde de akın akın turistlere ev sahipliği yapıyor. 10 TL giriş ücreti olan bu yerin görülmeye değer olduğunu da belirtelim.

Topkapı Sarayı

1460-1478 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilen ve 4 yüzyıl boyunca imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, tarihi açıdan büyük bir öneme sahip.

1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olarak halka açıklan Topkapı Sarayı 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapıyor. 40 TL gibi bir ücrete girebileceğiniz Topkapı Sarayı’nı 2-3 saat gibi bir sürede gezebilirsiniz.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Dönemin Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa edilen Galata Kulesi, İstanbul’da sevgililerin uğrak mekânı haline gelmiş durumda. Çeşitli doğa olaylarından dolayı, dönem dönem bir revizyonlar geçiren kuleye günümüzdeki şekli ise II. Mahmut döneminde verildiğini görmekteyiz.

7,5 TL gibi bir ücrete girebileceğiniz bu yerde sevgiliniz ile beraber eşsiz İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Galata Kulesi’nden söz ettiysek, İstanbul’da gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olan Kız Kulesi’nden de kısaca bahsedelim. Tarihi, Bizans dönemine dayanan Kız Kulesi, bildiğiniz üzere daha önceden boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılıyordu. Fakat, 1995-2000 yılları arasında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonrasında halka açık yapı haline gelen Kız Kulesi, günümüzde konuklarına müze ve restoran hizmeti sağlıyor.

20 TL gibi bir giriş ücreti olan bu yere Salacak’tan kalkan küçük tekneler vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

3 farklı kısımda oluşan müze tarih açısından büyük bir öneme sahip. Topkapı Sarayı’na yakın bir konumda olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde birçok medeniyet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müze Kart sahiplerine ücretsiz olan bu müzeyi eğer Müze Kart’ınız yok ise 20 TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Konum olarak Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Sarayı, Osmanlı döneminde birçok siyasi olaya ev sahipliği yapmış. Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği 4 saraydan biri olarak da bilinen Yıldız Sarayı, turistlerin ilgisini Yıldız Saray Tiyatrosu ve Sahne Sanatları ile ilgisini çekmeyi başarıyor.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Tabiri caizse bir mimari harikası olan Beylerbeyi Sarayı, Sarkis Balyan tarafından tasarlanmış. 1860-1865 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından konukevi olarak inşa edilen bu saray görkemli yapısıyla ön plana çıkmayı başarıyor.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Zengin koleksiyonu ile dikkat çeken Rahmi M. Koç Müzesi, 1994 yılında faaliyet geçmiş. Tarihi eserlerden tutun, eski bilim aletlerine kadar birçok şey sergileniyor.

Süleymaniye Cami

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak bilinen Süleymaniye Camii, eşsiz mimarisiyle insanı kendine hayran bıraktırıyor. İstanbul’a gelen gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Süleymaniye Cami, Fatih’ten sonra Osmanlı’da inşa edilmiş en büyük ikinci yapı olarak da anılıyor.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

İstanbul’un simgelerinden biri olan İstiklal Caddesi’nin tarihi diğer yapılarda olduğu gibi tarihi Bizans dönemine kadar dayanıyor. Ağırlık olarak, Fransız mimarisinin ön plana çıktığı bu cadde de yeme-içme mekanları ve mağazalarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Eğer, İstanbul’a geldiyseniz mutlaka İstiklal Caddesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Tarihte birçok rivayet ile anılan Rumeli Hisarı’nı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Fatih döneminde İstanbul Boğazı’nın güvenliğini sağlaması amacıyla inşa edilen bu yapının 1452 yılında inşa edilmeye başladığı ifade ediliyor. Yaklaşık 1000 kişilik ekip tarafından inşa edilen bu yapı günümüzde sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’da Semt Semt Gezilmesi Gereken Yerler

Son olarak İstanbul’da gezecekseniz Kadıköy, Üsküdar, Balat, Karaköy ve Taksim gibi mekanları da es geçmeminiz öneririz. Her biri birbirinden güzel olan bu semtler aynı zamanda birçok aktiviteyi de içinde barındırıyor.

Kaynak : https://blog.biletbayi.com/istanbulda-gezilecek-yerler.html